Stav trhu práce v roce 2023

Rate this post

Jak je na tom trh práce v roce 2023? Jaké jsou viditelné výstřelky a co lze očekávat v budoucnu? Jak přesně firmy reagují na hospodářskou krizi? Jak velký nárůst mezd mohou zaměstnanci očekávat? Kdo je na pracovním trhu nejvíce žádaný?Stav trhu práce v roce 2023

Přezkum pracovního trhu

Po koronaviru se ekonomika – a trh práce – jen nadechly oddechového času, stejně jako od začátku bitvy se podniky i pracovníci skutečně vypořádali se zbrusu novými finančními problémy. Přesto se jeden výstřelek skutečně obrátil: zatímco na začátku koronaviru mnozí odpověděli na situaci hromadnými výboji, nyní firmy plánují (pokud plánují nějakým způsobem) mnohem více kombinovaných výbojů. Podle nejnovější výzkumné studie Randstadu „HR Trends 2023“ se zdá, že výstřelek náboru po COVID se zdržuje. Podniky očekávají tento rok s mnohem vědomějšími očekáváními. Zatímco téměř 90% společností plánovalo zvýšit svou pracovní sílu v průzkumu v roce 2015, pouze 3.z kontrolovaných plánuje letos zaměstnat novou pracovní sílu. Ve stejné době, nicméně, není třeba se obávat ukončení, jako manažeři zažili v jejich vlastní kůži, jak drahé a dobu potřebnou k zaměstnávat nové pracovní síly. Nejprve se podívejme na nejnovější informace zveřejněné HCSO v květnu: jak přesně je míra práce a také nezaměstnanost v Maďarsku?

Nezaměstnanost i cena práce v Maďarsku

Cena práce v Maďarsku vykazuje různé výstřelky kvůli růstu cen energií. Řada společností se rozhodla představit zastavení počtu hlav, aby snížila výdaje. V důsledku toho míra nezaměstnanosti v předchozím roce postupně stoupala, začínala na 3,2 procenta a dosáhla také 4 procent. V dubnu však došlo k příznivému obratu a cena bez práce klesla na 3,9 procenta, což naznačuje napjatost trhu práce-toto číslo zveřejnily nejaktuálnější pracovní informace Ústředního statistického úřadu. V dubnu byl počet nezaměstnaných 190 tisíc lidí, zatímco míra nezaměstnanosti klesla na 3,9 procenta, oproti 4 procentům v předchozím měsíci. Takže za pouhý měsíc se počet nezaměstnaných snížil o 5 000 lidí. Pokud se podíváme na dobu tří měsíců, pak mezi únorem a také dubnem vzrostl počet nezaměstnaných ve věku 15-74 let o 27 tisíc osob, dosáhl 197 tisíc, a také cena nezaměstnanosti stoupla o 0,5 procenta a dosáhla 4 procent. Mezi muži byl počet bez práce 106 tisíc osob a také cena bez práce stoupla o 0,4 procenta na 4,1 procenta. U žen byl počet nezaměstnaných 91 tisíc osob a jejich nezaměstnanost vzrostla o 0,7 procenta. Na konci dubna se počet registrovaných uchazečů o zaměstnání oproti předchozímu roku snížil na 235 tisíc osob, což představuje pokles o 2,6 procenta. Zároveň se zvýšila rozmanitost zaměstnanců. V roce 2023. v únoru až dubnu se počet zaměstnanců zvýšil o 14 tisíc lidí a dostal se na 4 miliony 698 tisíc lidí. Počet lidí pracujících na hlavním domácím trhu práce vzrostl o dalších 17 tisíc osob.Nezaměstnanost i cena práce v Maďarsku

Že dnes hledají práci?

Nejúčinnější umístění je pro specialisty s aktualizovanou elektronickou odborností: IT trh, reklama, peníze nebo návrháři. Nicméně, vzhledem k vysokým změnám a také stárnoucí kultuře, existuje neustálý požadavek na manuální pracovníky, stejně jako nedostatek práce ovlivňuje tyto oblasti do značné míry. Patří mezi ně stavební, výrobní firmy nebo firmy spravující skladování i logistiku. A dokonce i motoristé! Trh práce získává velmi brzy skvělé a spolehlivé vyhlídky.

Kam směřuje pracovní trh?

Podle výše uvedeného výzkumu, asi 97% podnikatelského plánu dát svým pracovníkům zvýšení platu v roce 2023. Jedná se o extrémně vysoké číslo, které je rozumné s ohledem na současnou inflaci. Problém je však v tom, že navýšení poskytované firmami je uvedeno pod očekáváním zaměstnanců. Zatímco mnoho zaměstnanců očekává zvýšení platu o více než 20%, společnosti očekávají 5-15%. Ne proto, že nemají v úmyslu, ale hlavně kvůli tomu, že nemohou nabídnout ještě víc. To může zvýšit nespokojenost pracovníků, ale v mnoha případech není tak snadné přejít z jednoho úkolu na další kvůli zmrazeným číslům (s výjimkou přirozeně v těchto odvětvích). Většina podniků očekává stagnující tržby, což je problém, protože tímto způsobem obecně berou hotovost daleko od růstu. V Maďarsku běží s automatizací relativně málo firem nebo výrobních zařízení, jen malé procento může změnit zaměstnance se stroji. Následně společnost stárne, takže se zvyšuje nedostatek práce. Každý rok zmizí z trhu práce 40-50 tisíc lidí, což mohou změnit buď zahraniční zaměstnanci, nebo robotizace.Kam směřuje pracovní trh?

Nedostatek práce: co to připomíná v roce 2023?

Na jaře roku 2023 vláda uvedla, že v blízké budoucnosti bude na maďarském trhu práce zapotřebí 500 tisíc jednotlivců. Jak jsou dnes firmy postiženy nedostatkem práce? Které trhy s větší pravděpodobností nenajdou ideální pracovní sílu? Stejně jako, jistě, jak přesně můžeme efektivně nahradit ztracené zaměstnance?

Nedostatek pracovních sil: která odvětví jsou ovlivněna?

Ve většině zavedeného světa (Japonsko, Evropa nebo třeba USA) zůstáváme ve stárnoucí kultuře. Dnes se v Maďarsku ročně dostane na pracovní trh zhruba o 40 tisíc osob Více, než se na něj dostane. Existuje více jedinců, kteří odcházejí do důchodu, než těch, kteří jdou do dospělosti. Kromě demografických problémů je problémem také pracovní migrace. V období po koronaviru stále více Maďarů hledalo operovat doma znovu. Důvodem byla především skutečnost, že ekonomický život v západní Evropě se v důsledku přísnějších politik COVID obnovoval pomaleji, takže po maďarské pracovní síle nebyla poptávka: stevardi, kuchaři. Za poslední 1 rok se však forint výrazně zhoršil, inflace byla větší vzhledem k epizodě bitvy,takže stále více lidí hledá práci v zahraničí.

Nedostatek práce ve zdravotnictví: zdroj potíží?

Zdravotní a wellness stav maďarských zaměstnanců (fyzických i psychických) je pod evropským standardem. Spousta lidí vypadne z pracovního trhu před životem v důchodu kvůli skutečnosti, že nejsou schopni dělat úkoly – obvykle dělnické – v 8-12 hodinových změnách. Částečný úvazek a také flexibilní pracovní doba jsou v domě stále v plenkách. Proto nedostatek četných zaměstnanců ve zdravotnictví končí jako samostimulační proces na určité úrovni-nedostatek pracovní síly níže a současná špičková kvalita zdravotní péče vytváří další nedostatek pracovních sil. Abych to shrnul, potřeba kvalifikovaných specialistů na zdravotní péči neustále roste kvůli stárnoucí kultuře a také zvyšování zdravotních požadavků, zatímco existují potíže při školení a udržování takových odborníků.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here